درباره وبلاگ


از شما متشکرّیم که به این وبگاه
تشریف آوردید. لطفاً قسمت مــوضــوعــات را مشاهده نمائید و کلیپها و سخنرانیهارا حتماً حتماً حتماً دانلود کنید و از مطالب نیز استفاده نمائید. همچنین از نظرات خودتان، ما را بی نصیب نگذارید

اللـّهـمّ عـجـّـل لـولـیـّک الـفـرج


مدیر وبلاگ : وحـیــد
نویسندگان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
آخرالزّمان، ضدّ صهیونیست، دشمن شناسی
مـکـر زشـت و فـکــر بـدکـاری جـز صـاحـبـش احـدی را هـلـاک نـخـواهـد کــرد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
شنبه 27 آبان 1391 :: نویسنده : وحید امیریان
ماه محرم در احادیث و روایات
«بسم الله الرّحمن الرّحیم»

http://www.kelishe.com/wp-content/uploads/2012/11/moharam.jpg

درباره ماه محرم ، روایات فراوانى در منابع روایى شیعه و اهل سنت وارد شده اند و این ماه را از ابعاد گوناگون مورد بررسى قرار داده اند.
پرداختن به تمامى احادیث و روایات مربوطه ، از ظرفیت این مقوله خارج است و مستقلا تالیف دیگرى را مى طلبد. اما از باب نمونه و تبریک جستن به کلام معصومین علیه السلام چند حدیث را در این جا نقل مى کنیم :

1- عن النبى صلى الله علیه و آله و سلم انه قال : تصلى اول لیلة من المحرم رکعتین ، تقراء فى الاولى فاتحة الکتاب و سورة الاءنعام و فى الرکعة الثانیة فاتحة الکتاب و سورة یس . (۲۷)
پیامبر گرامى اسلام فرمود: در شب اول ماه محرم ، دو رکعت نماز به جاى آوردید و در رکعت اول ، سوره فاتحه و سوره انعام ، و در رکعت دوم سوره فاتحه و یاسین را قرائت کنید.

برای مشاهده/ دانلود؛ به ادامه مطلب بروید

2- عن النبى صلى الله علیه و آله و سلم انه قال : ان فى المحرم لیلة شریفة و هى اول لیلة ، من صلى فیها ماءة رکعة الحمد و قل هو الله احد و یسلم آخر کل تشهد، و صام صبیحة الیوم و هو اول یوم من المحرم کان ممن یدوم علیه الخیر سنة و لایزال محفوظا من الفتنة الى القابل ، و ان مات ذلک صار الى الجنة ان شاءالله . (۲۸)
پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: در ماه محرم ، شبى شریف است . آن شب ، شب اول این ماه است . هر کس در این شب صد رکعت نماز به جاى آورد که در هر رکعت آن سوره حمد و سوره قل هو الله احد را قرائت کند و در آخر هر تشهدى سلام دهد و روز آن را که روز اول ماه محرم است ، روزه بگیرد، براى چنین شخصى در تمام سال ، خیر و خوبى تداوم مى یابد و تا سال بعد از هر فتنه اى محفوظ خواهد ماند و اگر در این روز از بین بمیرد، ان شاءالله وارد بهشت مى گردد.

3- عن النبى صلى الله علیه و آله و سلم انه قال : من صام یوما من المحرم فله بکل یوم ثلاثون یوما. (۲۹)
پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: هر کس یک روز از ماه محرم را روزه بگیرد، براى او در برابر هر روز، سى روز پاداش منظور مى گردد.

4- قال على علیه السلام : ان استطعت ان تحافظ على لیلة الفطر و لیلة النحر و اول من المحرم و لیلة عاشورا و اول لیلة من رجب و لیلة النصف من شعبان ، فافعل و اکثر فیهن من الدعاء و الصلاة و تلاوة القرآن . (۳۰)
حضرت على علیه السلام فرمود: اگر توانایى شب زنده دارى در شب عید فطر، شب عید قربان ، شب اول ماه محرم ، شب عاشورا، شب اول رجب و شب نیمه شعبان را دارى ، آن را بجاى آور و در این شب ها براى زیاد کردن دعا، نماز و قرائت قرآن تلاش کن .


5- عن الریان بن شبیب قال : دخلت على الرضا علیه السلام فى اول یوم من المحرم فقال : یا ابن شبیب اصائم ؟ فقلت : لا. فقال : ان هذا الیوم هو الیوم الذى دعا فیه زکریا علیه السلام ربه فقال : رب لى من لدنک ذریة طیبة انک سمیع الدعا،(۳۱)
ریان بن شیب گفت : در نخستین روز ماه محرم به محضر امام رضا علیه السلام رسیدم . آن حضرت به من فرمود: اى پسر شبیب ، آیا امروز روزه دارى ؟ گفتم نه!
فرمود: به راستى امروز، روزى است که حضرت زکریا علیه السلام در نزد پروردگارش دعا کرد و عرضه داشت : پروردگارا از ساحت مقدست به من ذریه اى پاک عنایت کن چه این که تو شنونده هر دعایى . پس خداى سبحان دعاى وى را اجابت کرد و به فرشته اى دستور داد که خبر استجابتش را به زکریا برساند. هنگامى که زکریا براى اقامه نماز در محراب ایستاده بود، فرشته الهى بر او وارد شد و به او گفت که پروردگارت ، تو را به یحیى بشارت مى دهد.
پس هر کس ، این روز را روزه بگیرد و سپس خداى خود را بخواند، خدا نیز او را اجابت نماید، همانطورى که زکریا علیه السلام را اجابت فرمود.

6- عن ابى عبدالله علیه السلام قال : من بات عند قبر الحسین علیه السلام لیلة عاشورا لقى الله یوم القیامة ملطخا بدمه و کاءنما قتل معه فى عرصة کربلا. (۳۲)
امام صادق علیه السلام فرمود: هر کسى که در شب عاشورا در مزار امام حسین علیه السلام بسر ببرد، و این شب را در آن جا بیتوته کند (و به زیارت ، سوگوارى و عبادت بپردازد) در قیامت خدا را در حالى ملاقات مى کند که به خون امام حسین علیه السلام آغشته است و گویا در رکاب آن حضرت در دشت کربلا به شهادت رسیده است .


**** لازم به یادآورى است که روز عاشورا حالت ویژه اى در نزد شیعیان دارد و شایسته است که همه مسلمانان و حقیقت جویان جهان در این روز به سوگوارى امام حسین علیه السلام و یاران شهیدش بپردازد. به همین جهت روایات فراوانى وارد شده اند مبنى بر این که شیعیان در این روز، به زندگى شخصى خویش (از قبیل کسب و کار) نپردازند.
و چون دشمنان اهل بیت علیه السلام به خاطر شهادت امام حسین علیه السلام در این روز جشن گرفته و روزه مىگرفتند، محبان اهل بیت در غم و اندوه بسر برند و به سوگوارى بپردازند و این روز را روزه نگیرند و اگر روزه گرفتند، آن را با نوشیدن آبى در بعد از ظهر افطار کنند.


-----------------------------

منابع :
 • ۲۷-وسائل الشیعة ، ج ۸، باب ۵۰، ص ۱۸۱، روایت ۱۰۳۶۶٫
 • ۲۸- وسائل الشیعة .
 • ۲۹-وسائل الشیعة ، ج ۱، باب ۲۵، ص ۴۷۰، روایت ۱۳۸۷۳٫
 • ۳۰-وسائل الشیعة ج ۸، باب ، ص ۱۰۹، روایت ۱۰۱۹۰٫
 • ۳۱- سوره آل عمران (۳)، آیه ۳۸٫
 • ۳۲-وسائل الشیعة ، ج ۱۴، ص ۳۴۰، باب ۸، روایت ۲٫

نوع مطلب : داستانها و احکام اسلامی و مناظرات بین شیعه و سنی، 
برچسب ها : ماه محرم در احادیث و روایات ماه محرم در احادیث و روایات ماه محرم در احادیث و روایات ماه محرم در احادیث و روایات، احادیث و روایات ماه محرم احادیث و روایات ماه محرم احادیث و روایات ماه محرم احادیث و روایات ماه محرم، احادیث و روایات ماه محرم -احادیث و روایات ماه محرم -احادیث و روایات ماه محرم -احادیث و روایات ماه محرم، احادیث و روایات ماه محرم .احادیث و روایات ماه محرم .احادیث و روایات ماه محرم .احادیث و روایات ماه محرم، احادیث و روایات ماه محرم ... احادیث و روایات ماه محرم احادیث و روایات ماه محرم احادیث و روایات ماه محرم، احادیث و روایات ماه محرم احادیث و روایات ماه محرم .احادیث و روایات ماه محرم احادیث و روایات ماه محرم، احادیث و روایات ماه محرم احادیث و روایات ماه محرم -احادیث و روایات ماه محرم احادیث و روایات ماه محرم،
لینک های مرتبط :
 
   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات